A Mátrixon túli animációs antológia: Animatrix
Animatrix (2003)
A fő kérdés, hogy ez saját akaratból lehetséges-e csupán, vagy a Világrekordhoz valamilyen szerre van szükségünk. A Beyond esetében a Stalker és a Thor című filmek jutnak eszünkbe. Az A Detective Story klasszikus nyomozómunkát mutat be nekünk, ahogy egy privát kopó Trinityt igyekszik leleplezni. Végül elgondolkodtató történetet láthatunk arról, hogy vajon az Emberi Mátrix megalkotása esetében hogyan viselkednének a gépek, programok.
Az epizódok folyamán tehát nem csak arra nyílik lehetőség, hogy megismerjük kedvenc szereplőink múltját, illetve az utat, ami a posztapokaliptikus helyzet kialakulásához vezetett, hanem mélyebbre is merülhetünk a nyúl üregében. A gyökerek ismét előkerülnek, nem csak Aliz és Asimov, valamint a Sztrugackij testvérek mosolyognak vissza a történetek kapcsán, de a japán animáció jellegzetességei és filozófiája is visszaköszön a képsorok mögül. A Mátrix ugyanis több annál, aminek elsőre gondoltuk. Nem csak egy lehetséges jövő, egy fenyegetés, ha nem figyelünk oda a robotika fejlődésére, és saját gőgünkre. Nem egyszerű figyelmeztetés, hogy az ökológiai katasztrófa nyomán más életforma kerülhet fölénk az evolúciós fán kívülről. Jóval többet igyekszik mutatni és tanítani, csak oda kell figyelnünk a szavaira és képi üzeneteire.
Régóta foglalkoztat bennünket a gondolat, hogy az emberi elme miként működhet, az elektromos impulzusok, hormonok és neurotranszmitterek miként befolyásolják és irányítják az életünket és döntéseinket. Létezni látszanak megmagyarázhatatlannak tűnő jelenségek, misztikumok, rejtélyek, melyekre a választ még nem találtuk meg. Az agyunk képes arra, hogy kitöltse a hézagokat egy-egy megfigyelés vagy emlékezetkihagyás kapcsán is. Ezek az információk azonban nem megbízhatóak, rendszerint abból dolgoznak, amit mi magunk már ismerünk.
Ezek a jelenségek ihlették az Aliz Csodaországbant is, valamint a Stalker némely jelenetét. Ha mindezeket vegyítjük a virtuális valósággal, könnyedén zavarba jöhetünk az igazsággal kapcsolatban. Hiszen jelenleg ott tart a technika fejlettsége, hogy élő stream adásokban könnyedén meg tudjuk változtatni az arcunkat, hangunkat és akár a teljes képet is, melyet a minket figyelők érzékelnek.
Ez a gondolat folytatódik a Ghost in the Shell esetében is, ahol a kiberagy feltörésével gyakorlatilag bárkivel bármilyen valóság elhitethető. Sosem fog ráeszmélni a tévedésére, hiszen bit szinten írjuk felül az emlékeit, vagy a világról alkotott képét. Éppen ezért a két megközelítés egyáltalán nem áll messze egymástól, mi magunk is létrehozhatunk egy Mátrixot akár több személy részére is. Erre láthattunk példákat az Existenz és a Tizenharmadik emelet esetében is. De ha nem ragaszkodunk a konkrétumokhoz, a hipnózis is egyféle valóság felülírás, illetve az agymosások különböző formái is ide sorolhatók.
Van, akik számára szórakoztató, de akad olyan is, aki elgondolkodik a tapasztaltakon. A végeredmény lehet az önmegvalósítás, de vissza is hullhatunk a rideg „valóságba”, ez nem csupán az akaraterőnkön múlik, hanem a környezetünkön is.
Legyen szó az emberi test teljesítőképességéről, az agyunk működéséről, az érzékelt környezet- és valóság folyamatos változásáról, a természeti jelenségekről, de ide értjük a szándékokat és vágyakat is.
A klasszikus science fiction kérdéseken túl elmélyülhetünk a filozófiában is. Abban, amit a Ghost in the Shell élőszereplős adaptációja esetében annyira hiányoltunk. Itt még megvolt a szellem, a lélek vagy nevezzük bárhogy is, de a mag, ami a porhüvelyt a tárgytól megkülönbözteti. Shinichiro Watanabe (Cowboy Bebop) neve bizonyára ismerősen cseng az animék rajongóinak. Jelen esetben a Kid’s Story és az A Detective Story köszönhető neki, de
Mahiro Maeda a Second Renessaince epizódjaiért felelt, tőle a Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo, valamint a Gankutsuou a kedvenceim. Hideki Futamura segédkezett neki a karakterek ábrázolásában, ő róla talán a konzol játék rajongók tudhatnak többet, hiszen a Halo Legends OVA-ját felügyelte. Peter Chung az utolsó részt, a Matriculatedet rendezte, nevét az Aeon Flux MTV-sorozatának kapcsán fogom újra felhozni. Végezetül a The Final Flight of the Osiris maradt, amelyet Andy Jones-nak köszönhetünk. Az ő munkája volt a Final Fantasy: The Spirits Within, ami biztosan fel fog kerülni az oldalamra.
Nyolc különböző stílus jelenik meg az Animátrix során, így a történetek grafikailag is eltérnek egymástól, mint amikor különböző szereplők mesélnek el egy-egy történetet. Mindezt Julia Fletcher narrálja végig, aki azért különleges, mert több anime karakternek kölcsönözte az angol hangját.
Értékelésem: 8/10
Forrás, információk: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Animatrix, https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=1710
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Jx_jlOb5sbw
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/animatrix-60072.html
Bluray megrendelhető: Animatrix
Smaragd Sárkány