Ghost in the Shell - a cyberpunk animék alapja
Ghost in the Shell (1995)
Kawai Kenji: Making of a Cyborg
Motoko Kusanagi őrnagy a Public Security Section 9 vezető tagja, aki egyedül a részleg irányítójának, Daisuke Aramakinak tartozik engedelmességgel és elszámolással. Ezt a pozíciót ügyesen vívta ki magának, és egy ütőképes csapatot hozott össze: Batou és Ishikawa a felderítőktől csatlakozott hozzájuk, Saitou a mesterlövészektől, Togusa pedig a rendőrségtől. Olyan esetekben vetik be ezt a különleges elitalakulatot, amikor a veszély az egész országot fenyegeti, kibernetikai eredetű és általában politikailag kényes természetű.
Jelenleg is egy igencsak problémás ügyön kell dolgozniuk, egy ismeretlen hacker veszi át az irányítást az emberek elméje felett, feltöri a kibernetikus agyukat, és felhasználja őket a saját céljai érdekében. Nem lehet tudni, pontosan mit is szeretne ez a potenciális terrorista, de meg van az esély rá, hogy komolyabb bonyodalmakat is okozhat, pláne, hogy a külügyminiszter fordítóját is érte ilyen jellegű támadás. A legnagyobb gondot az jelenti, hogy az áldozatok memóriáját teljesen törli, formatálja, miként egy merevlemezt, és új emlékeket, identitást ültet a koponyájukba. A szerencsétlen emberek ezután nem is emlékeznek a valódi énjükre, hiszen az adatok visszanyerése teljesen lehetetlennek látszik.
A cyberpunk alapok tehát ügyesen megágyaztak az anime sztorijának, a thriller-hangulat pedig tökéletesen illik a helyzethez, amelyet megismerünk. Eddig akár átlagosnak is mondhatnánk az egészet, leszámítva, hogy a film bemutatója 1995-ben volt, tehát abban a hőskorban, amikor az ilyen típusú alkotások felbukkanni kezdtek. De az animék világában még igazán nem született olyan nagyfilm, amely mélyebb nyomot hagyott volna a nézőkben, ide értve azt is, hogy üzenetet fogalmazzon meg, és olyan komoly témákkal foglalkozzon, mint a Ghost in the Shell. Az 1988-as Akirától természetesen nem szeretnék semmilyen trófeát elvenni, de ez a két műremek azért nem azonos felvetéseket tárgyal meg. Azaz itt is egy korszakalkotó darabról beszélünk, mert Oshii Mamoru rendezése ugyancsak filmszerűre sikeredett. És itt most nem csak a fantasztikus intro képsorra szeretnék hivatkozni, hanem az anime egyéb jeleneteire és felépítésére is.
A fegyveres párbajoknál, a verekedéseknél és a dialógusok esetében is láthatunk imitált kameramozgást, tehát nem csupán statikus kockákkal operáltak a készítők. Ennek köszönhetően erősen kiugrik az átlag, hasonló alkotások közül.
Azt, hogy ez az alkotók szándékai szerint történt, tehát nem véletlenül készült így a film, az is alátámasztja, hogy bizonyos beállításai, snittjei régebbi művekből is építkezik. Ilyen Ingmar Bergman Csendjének alábbi pillanata.
Ez az egyik leglényegesebb elem, e körül forog az egész anime-franchise, mindig visszatérnek ehhez a kérdéshez, hiszen a jövőben igazán lényeges lehet ennek a megfejtése vagy megválaszolása. Minden szereplő igyekszik megfogalmazni a maga szemszögéből a saját gondolatát, és nagyon érdekes – amit már egyszer kifejtettem –, hogy Motoko miért is ragaszkodik a humanoid, nőnemű burokhoz, mechanikus géphüvelyhez, és miért Batou az egyetlen, aki zavarban van, amikor a nő levetkőzik előtte. Pedig szexualitást elvileg nem kellene, hogy hordozzon a test, ami teljesen mesterséges, hiába vannak a másodlagos nemi jellegek. – Az egy másik kérdés, hogy mi van a mangában, és a Stand Alone Complex során utalásokkal találkozhatunk azirányba is, hogy ez nem teljesen van így.
Folyamatosan beleütközöm abba a kérdésbe, hogy vajon az anime címe miért annyira zavarba ejtő, ha azt magyarra szeretnénk fordítani. A számtalan próbálkozás közül a leginkább helytállónak azt találom, ha megmarad az angol verzió, a Ghost in the Shell. Bár az eredeti japán cím (攻殻機動隊) valójában jóval profánabb jelentést hordoz, hiszen csupán annyit mond: Páncélozott mobil rendfenntartók. Nálunk az Odeon jóvoltából megjelent kiadványon a Páncélba zárt szellem szerepel, míg a szinkronban a zavarba ejtő Szellem a kagylóban szóösszetétel hallható. Ugyan erről is értekeztem már, de most visszatérnék rá. Lévén itt csak az animéről nyilatkozom, így az angol verziót tartom olyannak, mely leírja az egész film hangulatát és fókuszát. Viszont az angolszász kifejezések jóval több jelentést hordoznak, komplexebbek, mint a magyar nyelv, így a shell esetében kagyló, illetve a páncél is ide tartoznak, de a külső vázat, a töltényhüvelyt és a burkot, védelmet, héjat – software esetében újabb értelemmel gazdagodunk – is ide sorolhatnám. Ezért gondolom úgy, hogy a ghost ugyancsak összetettségére hivatkozva nem tartom jó ötletnek, hogy úgy döntöttek, magyarítják azt.
Mindez csupán figyelmeztetés, hiszen a lehetőség jelen van, de sosem a fegyver hibás a gyilkosságért, hanem az, aki elsüti azt. A szándék is kell hozzá, de fel kell ismernünk, hogy érdemes körültekintőnek lennünk ezzel kapcsolatban. Bővebben erről persze már nagyon sokat beszéltek azóta is, de a Ghost in the Shell mérföldkőnek számít, hiszen az elsők között volt, amely ezeket a problémákat előrevetítette, és Elon Muskon és Mark Zuckerbergen is múlik, milyen jövőképet kapunk majd, de a leginkább mégis az átlag felhasználókon.
A szexualitásról bővebben majd a manga elemzése során szeretnék kitérni, de azért az animénél is el szükséges mondanom, hogy teljesen nem mentek el a téma mellett az alkotók. Hiszen az élőlények egyik legfontosabb és prioritást élvező ösztöne a fajfenntartás, valamint a reprodukció, a DNS-ünk örökítése. A teljes test kiborgok esetében nem csak az kérdőjeleződik meg, hogy valójában embernek minősülnek-e, azaz a fémkoponya mélyén tartalmaznak-e egyáltalán élő sejtet vagy csupán mesterséges emlékek és adatok halmazai. Emellett lényeges, hogy reproduktív szervek hiányában az öregedés hatására egy idő után végleg megsemmisülnek, és teljesen mesterségessé válnak, azaz csak a ghost-juk marad meg a világhálón. Onnantól pedig elméletileg képtelenség volna az utód létrehozása. A Ghost in the Shell viszont már a komolyabb AI-ok megjelenése előtt felteszi a kérdést, hogy vajon az adaptív programok, avagy a mesterséges intelligenciák evolúciója lehetséges-e, és ha igen, akkor két ilyen bonyolult szoftverkomplexum virtuális nászából, információcseréjéből születhet-e a klasszikus értelemben vett új egyed. Hiszen a csupasz értelemben vett reprodukció valójában a genetikai kódok elegyéből keletkező gyermek.
Oshii Mamoru legismertebb alkotása ugyan, de azért a rendezőnek más műveket is köszönhetünk. A Ghost in the Shell 2: Innocence-en kívül a Patlabor filmeket, a The Sky Crawlers-t és a Twilight Q-t is neki köszönhetjük. De ne álljunk meg itt, kevesen tudják, de ő írta a Blood: The Last Vampire eredeti regényét is, sőt a Jin-Roh - The Wolf Brigade forgatókönyvét is. Az anime képi világa igazán látványos, és a kritikám/ajánlóm/értekezésem megírása előtt a 2008-as Ghost in the Shell 2.0-át néztem újra, mely számos jelenetnél erős CG felújítást tartalmaz. Pontosan azokat a jeleneteket javították fel, amelyeknél talán hiányzott is a számítógépes animáció, tehát elsősorban a világhálón zajló eseményeket. Az ötlet egyébként magától a rendezőtől származott, hiszen a második filmet látva úgy érezte, az első grafikailag nem ér fel hozzá. Emellett azért tagadhatatlan, hogy az idő próbáját is kiállja Okiura Hiroyuki (Ghost in the Shell 2: Innocence, Jin-Roh - The Wolf Brigade) karakterdizájnja és Ogura Hiromasa (Blood-C, Black Butler, Diabolik Lovers, Last Exile, Ninja Scroll…) művészeti irányításának végeredménye.
Az, hogy a fent vázolt központi témák csupán az alappillérei az animének, remélem rámutat arra, mekkora jelentősége is van neki, miért sorolják a leginkább meghatározó cyberpunk alkotások közé, és miért is olyan sikeres a franchise. Rettenetesen összetett, számos lehetőséget hordoz magában, és a szórakoztatás mellett sikerül elgondolkodtatnia is, emellett pedig politikai problémákat is ügyesen érinthet.
Kawai Kenji: Reincarnation
Értékelésem: 10/10
Forrás, információk: https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=465
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=p2MEaROKjaE
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/pancelba-zart-szellem-45474.html
Bluray megrendelhető: Ghost In The Shell [Blu-ray]
Smaragd Sárkány