A világ legbizarrabb animéje: Higurashi no Naku Koro ni
Higurashi no Naku Koro ni (2006)
Ha valaki számára még ismeretlen a kawaii életérzés, akkor javaslom, kukkantson bele bátran a Higurashi no Naku Koro ni legelső epizódjába. Minden szempontból iszonyatosan aranyos, klisés, sztereotipikus hangulatba csöppenünk bele. Hatalmas szemű kisfiúk és kislányok, rövid szoknyácskák, vagy éppen édibédi cicának öltözött szereplők, hullámzó chibifigurák, bömbölő, gügyögő karakterek, önfeledt játékok, sunshine, happy-happy, joy-joy, vidám színek és háttér… Hát nincs is ennél kawaii-ibb a világon. A Higurashi – When They Cry! minden szempontból az egyik legkontrasztosabb anime, amit eddig láttam.
Azt viszonylag nehéz volna tömören megfogalmaznom, hogy mi is ez a sorozat, de remélhetőleg a cikkeim végére érve kialakul róla egy közelítőleg valós kép. Előrebocsátom, hogy tényleg tele van olyan megoldásokkal, amelyek miatt nagyon sokan nem mernek animéket nézni, ám ezen túllépve iszonyatosan szórakoztató és bizarr élménnyel gazdagodhatunk!
Eiko Shimamiya: Higurashi no Naku Koro ni
A történet igencsak komplex, és a fő okát elsőre nem szeretném elspoilerezni, így kissé zanzásítva írom le a cselekményt, a fő csapásvonalat követve. Történetünk kezdetén a faluba egy új diákfiú érkezik, aki az iskolában rögtön össze is barátkozik a lányokkal. Elcsábítják, hogy játsszon velük délutánonként a klubban, ahol mindenféle társast és kártyajátékot próbálnak ki, valamint új mulatságokat rögtönöznek. Természetesen a rutinos csajok már kívülről ismerik az összeset – talán a lapok meg is vannak jelölve –, így a srácnak korántsincs egyszerű dolga, ha el akarja kerülni a vesztesnek járó mókás vagy éppen véresen komoly büntetést. És itt végre el is érkezhetnénk arra a pontra, ahol a perverz, szörnyűséges horror belopózna a sorozatba, és irtózatosan halálra kínoznák a fiút. Fröcsög a vér, törnek a csontok, ropognak az ízületek, csonkolt végtagok, spriccelő vér… nyami!
Keiichi Maebara a protagonista fiú, aki úgy tűnik még friss ebben a falucskában. Társainál jóval magasabb és intelligensebb, kitűnő tanuló és emellett könnyen szerez barátokat. Zseniálisan karizmatikus egyéniség, így hamar a társaság középpontjává válik, legalábbis valamilyen formában mindenképpen. A lányok bolondulnak érte és nem csupán azért, mert az ellentétes nemet képviseli, hanem idősebb testvérként is tekintenek fel rá (amikor éppen nem szívatják meg valami pajkos csapdával).
Rena Ryugu folyton Keiichi mellett sündörög és igyekszik támogatni a fiút. Amolyan naiv kislány, aki minden édibédi (kaii ~ kawaii) dolgot, személyt, szituációt hatalmas átéléssel szeret és megszeretget (kedvenc szavajárása: „Kāii, I'm gonna take it home!” – Jujj, de éééédi, legszívesebben hazavinném! /szerk. ford./). Életvidám, játékos és nagyon kedves mindenkihez, természetesen állandóan ábrándozik, képzelete gyakran elvándorol színesebb világok irányába.
Shion Sonozaki Mion „ikertestvére”, aki rengeteg mindenben hasonlít is rá, leszámítva, hogy mindenkivel szemben sokkal kedvesebben viselkedik. Míg „nővére” szereti éreztetni, hogy ő a rangidős és ezért érettebben viselkedik, addig Shion jóval lazább és lázadóbb természetű. Persze előszeretettel „cserélnek helyet”, hogy megtréfálják barátaikat vagy másokat. Mindketten játékosak, így könnyedén össze tudnak dolgozni, hogy megtévesszék környezetüket.
Rika Furude egy Satokoval egyidős, fiatalabb kislámy, aki a helyi szentélyt felügyeli. Nem meglepő ez, hiszen fiatal kora ellenére ő a harmadik család örököse és rangidős tagja. A szerzeteslány igazi cukorfalat, aki a Watanagashi Festival-on (Pamut Úsztató Fesztivál – szerk. vicces fordítása) is fellép rituális táncával. Ő is szeret ábrándozni, és emiatt naiv gyermek módjára értelmetlen hangutánzó szavakat dudorászik. Egyáltalán nem meglepő tehát, hogy Satoko legjobb barátnője, hiszen a jellemük igencsak közel áll egymáshoz.
Hogy miként képes egy kawaii anime idilli hangulatból hirtelen pszichopata, beteges trancsírozós vérfürdővé átváltozni, azt Chiaki Kontól kellene megkérdeznünk, hiszen ezt bizony ő követte el. A Higurashi no Naku Koro ni számítógépes játék (visual novel) alapján készült sorozat, illetve egész franchise épült erre a sztorira, ami egyszerre misztikus rejtélyről és természetfeletti titkokról szól. A hangulatát iszonyatosan hátborzongatóra és viccesre alakították, ebben pedig a zeneszerzőnek, Kenji Kawainak is fontos szerepe volt.
Hiszen ő irgalmatlanul sok filmzenét (Ringu, Ringu 2, Death Note, Death Note: The Last Name, L change the WorLd, Gantz, Gantz II: Perfect Answer, Dark Water) szerzett, illetve természetesen animékhez is írt muzsikát (Zaion: I Wish You Were Here, Vampire Princess Miyu, Otogi Zoshi, Mobile Suit Gundamok, Mermaid Forest, Jinki:Extend, Ghost in the Shell, Ghost in the Shell 2: Innocence, Fate/Stay Night-ok). Yoko Kanno mellett ő az egyik legismertebb név a szakmában. A főcímdalt remélem fentebb meghallgattátok, Eiko Shimamiya, közkedvelt j-pop énekesnő Higurashi no Naku Koro ni című száma.
Ám az egész történetívről és a boncolgatott témakörökről ezúttal egy összefoglalóban fogok majd elmélkedni, ennek fő oka pedig az, hogy azzal az összes fordulatot és lényeges csattanót lelőném, így nem sok értelme volna megnéznetek ezt a fantasztikus animációt. Amire érdemes odafigyelnetek, az a különböző szereplők viselkedésmintázatának változása az epizódok során, mert az egyik legfontosabb mozzanatnak tartom, hogy a végletekig kidolgozták azokat. Emellett a múltak és a viszonyok is folyamatosan kibontakoznak a misztikus homályból, ami a Higurashit belengi. Elsőre talán túlságosan díszesnek tűnhet a fogalmazáson, de aztán a puzzle darabjai nálatok is a helyére kerülnek, és megértitek a funkcióját.
A Higurashi no Naku Koro ni felépítését tekintve több szempontból is komplex. Nem csak az ambivalens voltára utalok ezzel, hanem a látvány, a hangok és a cselekmény is ideérthető. Mivel nem szokványos alkotás, így elsősorban azoknak ajánlom, akik szeretnek gondolkodni, és nem zavarja őket, ha arcon csapják őket egy péklapáttal, amely többször is megismétlődik a fogyasztás során. Persze nem mindenkinek egyszerű túllépni a kawaii-on, az édibédiségen, és a sztereotípiákon, de pontosan ezek együttese emeli ki a tömegből ezt az animét. Hiszen a kontraszt nélkül igencsak unalmas és klisés volna. Ehelyett az egyik legkreatívabb sorozatnak tartom, és olyan művek között van a helye, mint a Shiki, az Elfen Lied, a Blood-C vagy a Gantz.
Oshima Hiroyuki feat. Katakiri Rekka: Why, or why not
Értékelésem: 10/10
Forrás, információk: https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=6134
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=JNAedxl7hhA
Mafab link: -
Kapcsolódó animék: Higurashi no Naku Koroni Kai, Higurashi no Naku Koro ni Rei, Higurashi no Naku Koroni Gaiden Nekogoroshi-hen, Higurashi no Naku Koro ni Kira, Higurashi no Naku Koro ni Kaku ~Outbreak~
Bluray megvásárolható: When They Cry S1 to S3 Collector's Edition BLU-RAY [2018]
Smaragd Sárkány