Lord Ashram tündöklése és bukása a Record of Lodoss Wartól a Chaos Ringig
Legend of Crystania (1995-1997)
Kivételesen úgy döntöttem, hogy több animét fogok egy cikk folyamán tárgyalni. Ennek fő oka, hogy ez a két alkotás szorosan kapcsolódik egymáshoz, önmagukban viszonylag nehezen értelmezhetők. Valamint a történetük sem túlságosan van bő lére eresztve, ezért is indokolt, hogy a Record of Lodoss War filmjét, a Legend of Crystaniat és a The Chaos Ringre keresztelt folytatását, az OVA-t egyszerre ismertessem meg olvasóimmal. Bár a teljes saga csak a későbbiekben kerül bemutatásra, a főbb szereplőkkel már most megismerkedhettek.
Hitomi Mieno: Haruka na Inori
Lord Ashram, és hűséges hadnagya, a sötét elf Pirotess végre megszabadultak a gonosz fogságából, és Crystania szigetén szeretnének új életet kezdeni. Ám a hadsereg nem várt ellenséggel kell szembenézzen, ezért vezetőjük szövetséget köt Barbas-szal, az állatistenek egyikével, melynek eredményeként egy sztázis-szerű állapotba kerül.
Népe 300 év után is boldogan él az ígéret földjének tűnő szigeten. Lord Harven uralkodási stílusa azonban több nemes úrnak is szemet szúr, ezért bérgyilkost bíznak meg, hogy végezzen vele. Fia, Redon, annak hűséges társa, a varázsló Nasere menekülni kényszerülnek, és önkéntelenül is a tiltott területre tévednek. Arra a részre, ahol a mai napig az állatistenek és a testváltók tartják fenn a rendet.
Pirotess évek múltán is várja urát, hogy visszatérjen és megszabaduljon az átoktól, egyetlen lehetősége, ha a Káosz Gyűrűit használva lemerészkedjen a káosz síkjára, és visszahozza onnan Ashram lelkét. A prófécia szerint akkor végre béke lesz a népek között, azonban a szigetet elözönlő alakváltó lények igyekeznek megakadályozni a törekvését. A párhuzamos utak végül valahol találkoznak és vagy újabb háború kerekedik vagy szövetségre találnak.
Hitomi Mieno: Hikari no Chizu
A Record of Lodoss War nagyszabású fantasy anime, melyet Ryo Mizuno manga- és regény sorozataiból adaptáltak. Négy sorozat, két film és egy háromrészes OVA kapcsolódik a világához, illetve több konzoljáték is készült hozzá. A paródia részleggel nem szándékozom foglalkozni, de szépen lassan bevezetlek benneteket ebbe a csodálatos és részletesen kidolgozott világba. Ashram és Pirotess kalandjai kulcsfontosságúak, ezért is kezdem némileg a közepébe vágva, hogy a későbbiekben érthetőbb legyen, mi miért történt meg a múltban, milyen végkifejlet és tragikus sors köti össze a párost a Legend of Crystania folyamán.
A Triangle Staff Studio egyik fő munkájának tekinthetjük ezt a sagát. A filmet és az OVA-t Ryutaro Nakamura (Ghost Hound, Serial Experiments Lain) rendezte, ezért is érződik az erős kapcsolat az alkotások között. Ami az első pillanattól nyilvánvaló, hogy az animék meglehetősen régiek, így az animáció minősége már nem állja meg a helyét a jelenben. Bár Katsumi Matsuda (Steamboy) karakterdizájnja és Hiroshi Ohno (Kiki's Delivery Service, A Letter to Momo, Tales of Vesperia: The First Strike), illetve az OVA során Hidetoshi Kaneko (Battle Angel, Earthian, Grimgar, Ashes and Illusions, Shigurui: Death Frenzy, Trigun) művészeti iránymutatása a kor elvárásainak megfeleltek, hiszen a rajzfilmekhez képest karakteresen kidolgozott szereplőket, szörnyeket és isteneket ismerhetünk meg, illetve az időjárás, a csaták és a mágikus összecsapások is látványosan kerültek ábrázolásra, az elfek efféle megjelenítése kissé mókásnak tekinthető. Michiru Oshima (Fullmetal Alchemist, The Tatami Galaxy, Arc, the Lad) és Toshihiko Satou (Genji Tsuushin Agedama) zenéje ugyanakkor zseniálisan illeszkedik a Legend of Crystaniahoz. Hitomi Mieno: The Map of Light
A Legend of Crystania megmutatja, milyen áldozatokat kell egy igazi vezetőnek meghoznia azért, hogy a népe békében élhessen. Az ígéret földje, a tejjel-mézzel folyó Kánaán ugyanis egyáltalán nem hull az ölünkbe, meg kell küzdenünk érte. Ezt bármelyik mitológia és monda hasonlóan alátámasztja, a henyélés nem hozza meg a várva várt gyümölcsöt. Pirotess és Ashram szerelme egyike lesz ezeknek a súlyos áldozatoknak, melyeket készek megfizetni a kötelességük teljesítése érdekében. De a nő korántsem adja fel, nem mond le arról, hogy egy nap együtt lehessenek. A fajára jellemző hosszú élet pedig egyik eszköze lesz abban, hogy vágya végül teljesülhessen.
Sajnos ezen a ponton véget is ér minden pozitívum, illetve üzenet, a sorozatokhoz képest a film és az OVA alapos visszaesésnek számít. Ahogy felvezettem, jelenleg ezek az animációk és rajzok egyáltalán nem tekinthetők szépnek, bár a tulajdonságokat elég jól tükrözik. A történetvezetés egyik oldalon túlságosan pörgős, néhol követhetetlenek az időugrások, máskor pedig lelassulunk és indokolatlanul hosszan időzünk el egy-egy helyzet bemutatásánál. Valójában egy több részes OVA esetén beljebb lettünk volna, hiszen a karakterek ennél többre is érdemesek.
Satoko Shimonari: Save my Love
Mindent összevetve a Legend of Crystania nem igazán méltó lezárása a Lodoss sagának. Mindenesetre pont ezért érdemes ezen hamar túl lenni, hogy később ehhez tudjuk hasonlítani a sorozatok cselekményét. Ashram és Pirotess viszonya szempontjából ugyanis igenis lényeges megismerkednünk ezzel a két alkotással is. Persze, aki teheti, ússzon rá a mangákra és a játékokra inkább…
Értékelésem: 3,5/10
Forrás, információk: https://en.wikipedia.org/wiki/Legend_of_Crystania, https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=482
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=W0a0_QlDvgk
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/crystania-no-densetsu-51409.html
DVD megvásárolható: Jelenleg nem
Smaragd Sárkány