A Gondolat Bűn! A Szándék Veszélyes: Psycho-Pass
Psycho-Pass (2012-2013)
Ling Tosite Sigure: Abnormalize
Amennyiben olyan gondolatokat, szándékot detektálnak, amely 100 fölé emeli az illető Psycho-Pass értékét, kiküldik az erre kijelölt osztagot, hogy hatástalanítsák a veszélyes személyt, akit látens bűnözőknek neveznek. A Public Safety Bureau's Criminal Investigation Division emberei pontosan ezt a szerepet töltik be a társadalomban. Az egységeket párok alkotják, melyek egyik tagja ellenőrző funkciót tölt be, a másik viszont természetszerűleg magas értékekkel rendelkezik – Sybil róluk mégis úgy döntött, hogy alkalmasak a rend fenntartására.
Ráérez, hogy az Egységet összeköti a múlt, ám lappanganak a mélyben olyan titkok, amelyeket muszáj lesz kielemeznie és megoldania az együttműködés érdekében. Mindenki egyéniség, így másképpen reagálnak az eseményekre, az esetekre, illetve a felmerülő problémákra és konfliktusokra. Ha belegondolunk, hogy a fele társaság magas Psycho-Pass-el rendelkezik, azaz hajlamos a deviánsnak titulált viselkedésre, beláthatjuk mennyire potenciális veszélyt jelenhet ez a neccesebb küldetések kivitelezésénél.
Azért, hogy az egyének, illetve a gyilkosságok (kivégzések, ítéletek) kontrolláltak maradjanak, a csoport minden tagja egy speciális fegyvert használ. Ezek egyrészt biometrikusan azonosítják a kezelőt, másrészt az eseményektől függően paralizálnak vagy megsemmisítenek. A Sybil-rendszer leolvassa az illető Psycho-Pass értékét és annak megfelelően engedélyezi az illető adekvát kiiktatását. Ergo az Egység tagjai csupán eszközök, de önálló döntést csak virtuálisan hozhatnak. A megfelelően stabil mérőértékekkel rendelkezőkre pedig azért van szükség, hogy a „gyilkos szándék”, azaz a fegyver elsütése esetén se haladja meg a megengedett határt. Furcsán triplakontrollos rendszer ez a Sybil, de az utópia mégis működni látszik.
„I think that there’s value in people only when they act based on their will.”
„Úgy hiszem, hogy csak akkor mutatkozik meg egy ember értéke, ha a saját akarata szerint cselekedhet.” /szerk. ford./
A sorozat első felében lassan kirajzolódik, mi is a rendszer hibája, bár nem kell ezen gondolkozni. Az első számú probléma a predesztináció. Ha valaki bármi rosszat gondol a másikról, úgy az kiütközik és az illető beskatulyázódik, nem számít, hogy csupán fantáziál a cselekményről. „A gondolat bűn” Illetve, ha gyakran előfordul az ilyesmi, abban az esetben börtönbe kerül, onnan pedig többnyire már sosem szabadulhat.
Egoist: Namae No Nai Kaibutsu
„By first rejecting relative valuations such as good or evil, an absulute system can be established.
What is needed is a perfect and infallible system. Who manages it and how it is managed are irrelevant.”
„Ha kiiktatunk olyan relatív emberi értékeket, mint a jó vagy a gonosz, egy abszolút érvényű rendszer jöhet létre.
Amire szükség van az egy tökéletes és megdönthetetlen rendszer. Hogy ki irányítja és hogyan, totálisan irreleváns.”
Shinya Kōgami kulcsfontosságú figura az Egységben. Nem feltétlenül tapasztaltsága miatt, hanem rendkívüli beleérző képessége okán. Emiatt hihetetlenül tehetséges nyomozó, annak ellenére, hogy deviáns viselkedésre való hajlama (aka. bűnözői hajlam) elég magas. Igazi véreb, aki, ha szagot fog, kíméletlenül levadássza áldozatát. Ez pedig nélkülözhetetlen tulajdonság, a kitartás elengedhetetlen követelmény az efféle munkához.
Nothing's Carved In Stone: Out of Control
Ahogyan az Un-Go elemzése során kiemeltem, nem szabad megfeledkezni az igazság feltárásánál arról, hogy a prioritás nem csupán a mi ítélőképességünk, hanem az információ hatása a környezetünkre is. Erre szimbolikus választ ad a Chrono Crusade, valamint másik megközelítésből a V for Vendetta című műremek is. Sohasem egyértelmű, hogy melyik hazugság vagy féligazság az, ami még jót tesz egy társadalomnak, illetve hol van a határ.
„Everyone just lives in their own little cell, and the system tames them by giving them each their own serenity.”
„Mindenki a saját elszigetelt világában él, és a rendszer azzal irányítja cselekedeteiket,
hogy hamis nyugalomba ringatja őket.”
A karaktereket ügyesen kidolgozták, a jellemek pedig dinamikusan változnak a történet folyamán. A látszólagos statikusság csak olyanoknál figyelhető meg, akiknél ez valamilyen okból kifolyólag fontos szerepet játszik. A Psycho-Pass egyértelműen erős felhangú cyberpunk anime, nem csak azért, mert minden kelléket használ, hanem azok a problémakörök, amelyeket boncolgat, egyértelműen a műfaj sajátosságai. Kitűnő kritikai felütéseket fogalmaz meg epizódról epizódra, anélkül, hogy ellaposodna vagy erőltetetté válna. A kibernetikával, az elgépiesedő, elkényelmesedő világgal szemben és párhuzamosan felmerülő morális, etikai, illetve pszichológiai és filozófiai kérdések egyszerre érdekfeszítőek és masszívak. Nem minden esetben könnyű állást foglalni, de pont ezért vetik fel a gondolatokat és hagynak bennünket is elmélkedni a megoldásukkal kapcsolatban.
Az első évad első felében a Ling Tosite Sigure nevű post-hardcore banda abnormalize számát, a későbbiekben az Out of Control váltott fel, a Nothing's Carved in Stone-tól. A záróakkordokat nem más, mint az EGOIST játssza (Namae no nai Kaibutsu, illetve All Alone With You), akik egyáltalán nem ismeretlenek a Production I.G munkásságával kapcsolatban, hiszen a Guilty Crown, a The Empire of Corpses, a Mirai Nikki, illetve a Kabaneri of the Iron Fortressben is közreműködtek.
Egoist: All alone with you
A mű szerintem kötelező mindenki számára, aki cyberpunk, anime, horror, sci-fi rajongó. Ehhez nem is tudok többet hozzáfűzni.
Értékelésem: 10/10
Forrás, információk: https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=14195
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=YzuJnyebc40
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/psycho-pass-251581.html
Bluray megrendelhető: Psycho-Pass Complete the season 1 Collection [Blu-ray]
Smaragd Sárkány