Egy kislány kalandjai az erdő szellemével - Totoro
My Neighbor Totoro (1988)
Mei és Satsuki édesapjukkal vidékre költöznek, hogy közelebb legyenek lábadozó anyukájukhoz. Örömmel kerekednek fel és hamarosan mindhárman megérkeznek a hatalmas házikóba, melynek közelében egy ősi erdő húzódik. A lányok nem is restek, önfeledt játszadozásba kezdenek, melynek csúcspontjaként a környéket is felfedezik és egy csodálatos lénnyel, Totoroval ismerkednek össze, aki segítségükre, hogy átvészeljék az anyjuk nélkül töltött időszakot.
A Totoro első látásra is egy gyönyörű, látványos és szórakoztató anime, rengeteg pozitív üzenettel, de nem lesz annyira hagymázas, mint a Panda! Go, Panda!, így a felnőttebb korosztály számára is élvezhető marad és nem csúszik át a Disney-filmek happy endesített hangulatába. A címszereplője végtelenül bájos, naiv, hatalmas, szőrös, puha, meleg, pocakos, és a szeretnivaló jelzők tökéletesen jellemzik őt.
Pontosan olyan lény, amely egyszerre sugároz hatalmat és végtelen nyugalmat, biztonságot, azaz egy igazi ősi istenségnek tekinthető, aki a természet, a hegy, az erdők védelmére koncentrál. Mivel a vidéki ember ezzel igyekszik összhangban maradni, és az egyensúlyra törekszik, tiszteli a környezetét, így itt fel sem merül, hogy másik oldaláról is megismerhessük Totorot. Itt nincs viszály, nincsenek intrikák, nem kerül elő a természet védelmének és a pazarlásnak, kizsákmányolásnak és a kapzsiságnak a kérdése, miként a Mononoke Hime esetében.
Hiszen első pillanattól fogva azt látjuk, hogy Kusakabeék várakozásokkal teli és bátorsággal felvértezve érkeznek meg az érintetlen természet egyik apró falujába, ahol a városokkal ellentétben nem csak mindenki ismer mindenkit, de még oda is figyelnek egymásra, és azonnal befogadják őket. A férfi, valamint két gyermeke pedig nevetve és játékosan áll hozzá, hogy a ház igencsak elhanyagolt, korhadó deszkái javításra szorulnak, és a falai között szutyoklények rejtőzködnek. Azok az apró fekete szellemek, melyek egyébként a Chihiro Szellemországban című animében is megjelennek, és szenet hordanak a hatalmas fürdőház vizének fűtésére. Ebből a kötésből talán arra is utalnak, hogy a bizony egy új élet kezdetén nem szabad restnek lenni, és így ezek ki is költöznek a dolgossá váló környezetből.
A ház körüli munkából a lányok is kiveszik a részüket, méghozzá játékos felfogásban. Így fedezik fel a közeli erdőt is, amely mélyén aztán Mei végül ráakad a hatalmas kámfor fára, valamint a helyet felügyelő istenségre, Totorora. A gyermeki képzelőerő viszont Japánban nem kinevetendő dolog, hiszen a szellemeknek, az isteneknek kiváltképp nagy jelentőséget tulajdonítanak az ilyen területen élő emberek. Bár a civilizáció fejlődésével ez kissé visszaszorult és babonának tekintik, de még ma is megtalálhatóak ezeknek a nyomai, apró szentélyek formájában, miként a Chihiro Szellemországban nyitójelenetében is megszemlélhettük. De gondoljunk a Pom Pokora vagy akár a Noragamira, azokban is előkerülnek a keleti mitológia hasonló teremtményei. Vagy például a Spice and Wolf is pont azzal foglalkozik, hogy még a nyugati vallások nyomása sem tüntethette el ezeket a hiedelmeket teljesen.
Hogy miért lényeges a mezőgazdasággal foglalkozó, a természethez közeli ember kapcsolata a spirituális világgal, az szerintem nem titok, könnyedén megérthető. Hiszen napról napra ki vannak téve az időjárásváltozás viszontagságainak; a termény minőségét és mennyiségét ez nagyban befolyásolja. Ők pedig tisztában vannak vele, hogy minél inkább megbolygatják a környezet ökológiai egyensúlyát, annál nehezebb dolguk lesz hosszú távon. Ezért a szertartás-jelenet is értelmet nyer, mert a kizsákmányolással szemben valamiképpen ki kell mutatniuk a szeretetüket és tiszteletüket a termőföld irányába.
Tehát minden szimbolikusan értendő, amelyet vizuálisan tapasztalunk, és az üzenet elsősorban erre igyekszik koncentrálni, azaz mekkora a jelentősége ezeknek a lassan feledésbe merülő, értékes területeknek. Hiszen ezek megőrzése az egyik kulcs, ha már a többi kontinensen az erdőket csupán irtani igyekeznek. De emellett azért nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az összetartásra és az odafigyelésre nem csak közösségi szintem mutat rá a Totoro, hanem a család értékeit is igyekszik kiemelni. A gondtalan nevetésük, vagy éppen a szellemek elűzésére, a baj távol tartásának érdekében a harsány kacagásuk természetesen szimbolikusan is értelmezhető, ha figyelembe vesszük a háttereket is.
A leginkább kiütköző az édesanya betegsége, a szanatóriumi kezelés, mellyel egyébként más animék kapcsán is találkozhatunk. Az 1900-as évek elején ugyanis bevett szokás volt, hogy az ápolásra szorulókat valóban pihenés központú intézménybe utalták, mely a hegyekben, a tenger- és óceánparton vagy éppen egy erdő mélyén helyezkedett el. Nagyon lényegesnek gondolták ugyanis a környezetváltozást, a tiszta levegőt, valamint a nyugalmat, hiszen a békés, háborítatlan elme, szellem is kulcsa lehet a mihamarabbi felgyógyulásnak.
Sajnos, a mai rohanó világban erre mind kevesebb lehetőség adódik, kiemelten azért, mert ezek a wellness helyszínek nem csak drágák, de igencsak kevés van belőlük. És itt nem azokra utalok, ahol számtalan gyermek kergetőzik és harsány turisták pihenik ki a mindennapok fáradalmait, hanem valós szanatóriumi-jellegű intézményre gondolok.
A film sikerén felbuzdulva egy rövidebb special epizód is készült, mely Mei és a Cicabusz címet viseli, és rövid kalandra csábítja a nézőket az erdei éjszakába. Hiszen a másik kiemelkedő lény, akivel ugyan közelebbről nem ismerkedhetünk meg, mégis hasonlóan szeretet övezi, a Cicabusz. Nem is kell sokat gondolkodni rajta, honnan szedték az ötletet a megalkotásához, hiszen viselkedése és képességei is egyértelműen a Cheshire Cat-re hajaznak. De ez sem nagy meglepetés, a Chihiro Szellemországban kapcsán már megemlítettem, hogy Miyazaki valószínűleg gyakran felhasználta az Alíz Csodaországban álomszerű világát.
Tehát a My Neighbor Totoro az egyik legmeghatározóbb Miyazaki-film, mely azonnal meghatározónak bizonyult a stúdió és a rendezőzseni későbbi munkásságát illetően. Ezzel egy olyan alaphangot ütöttek meg animációk terén, hogy nem volt kétséges, érdemes építeni rá és ragaszkodni hozzá. A mai napig számtalan rajongója akad az animének, illetve a címszereplőnek, rengeteg ajándéktárgy és játék készült el, valamint a Totoro név önmagában a Ghiblit juttatja eszünkbe, és önkénytelenül is elmosolyodunk. Éppen ezért éppen olyan alapfilmnek tartom, mint a Chihiro Szellemországbant, vagy a Vadon Hercegnőjét.
Értékelésem: 10/10
Forrás, információk: https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=534, https://en.wikipedia.org/wiki/My_Neighbor_Totoro
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=92a7Hj0ijLs
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/totoro-a-varazserdo-titka-15987.html
Bluray megrendelhető: My Neighbour Totoro - 30th Anniversary Collector's Edition [Blu-ray] [2018]
Smaragd Sárkány