A halál és a jövő: Plastic Memories
Plastic Memories (2015)
Eri Sasaki: Ring of Fortune"
A gépek tökéletesen hasonlítanak egy igazi emberre, azt leszámítva, hogy a programjuk egy időperiódus után lekapcsol és formatálja magát. Hogy ezt a leépülést megelőzzék, a Terminal Service One tagjai kimennek a helyszínre, aláiratnak egy beleegyező nyilatkozatot a tulajdonossal, hogy aztán magunk deaktiválják az androidot.
A robotokat Giftiának nevezik és természetesen a Végső Szolgálat duóinak egyik tagját egy gép, másikét egy ember alkotja. Így könnyebben meggyőzhetik az adott személyt, hogy szebb „halált” biztosíthatnak elvesztett hozzátartozóik számára, ha nem hagyják azokat leépülni, hanem engedik a merevlemezek formatálását.
Tsukasa egy Isla nevű Giftiával kiegészülve ismerkedik meg ezzel a szomorú, ugyanakkor néha vidám perceket szerző munkával, míg lassan neki is rá kell ébrednie, a kapcsolat semmilyen formában sem tarthat örökké.
Elég csak egyszer elveszteni valakit, idővel a helyettesítőt is könnyedén megszokhatjuk, ha létezett az illető, de legyen szó akár csak egy robotról is. A viselkedés úgyis meghatározza, miként kötődünk egy emberhez vagy élőlényhez, esetleg egy tárgyhoz, az elválás minden esetben problémákat okozhat. Bár jelen esetben az élethosszok ismertek, így fel lehetne készülni a végleges változásra, de az emberi természet valahogy sosem kezelte jól az elmúlást. Hiszen ez marad a központban, nagyon ügyesen és puhán megfogalmazva.
Emiatt azt hinnénk, hogy miként elfogadjuk, hogy a Nap éget és fényes, a Föld kerek és termő, a víz táplál és életet ad, az emberek nem egyformák, úgy a halált is természetesnek vesszük és a mindennapok részének tekintjük. Nem, ez nem így van, a változást senki sem szereti, nagyon nehéz beletörődnünk, hogy valami másképpen van, mint tegnap, pláne, ha az nem ínyűnkre való módon történik.
A Doga Kobo Studio azt a Yoshiyuki Fujiwara rendezőt nyerte meg a Plastic Memories elkészítésére, aki a New Game és a Engaged to the Unidentified című animéket is gondozta. A történet klasszikus romantikus dráma, science fiction környezetbe ültetve, tabukat boncolgatva. A hozzá választott zenei anyag (Masaru Yokoyama – 3D Kanojo Real Girl, Fruits Basket 2019, The Lost Village, Seven Mortal Sins) ezért adekvát módon érzelmes hangvételű.
A mű Naotaka Hayashi agyából pattant elő, aki végül mangává is adaptálta a sorozatot. Okiura (The Asterisk War, Infinite Stratos) terveiből a karakterdizájnt Chiaki Nakajima követte el, akinek munkásságát már ismerhetitek a Yuruyuri - Happy Go Lily-ből és a Love Lab-ből. Hogy a vizuális élmény is tökéletes legyen, a művészeti vezetéssel Masaaki Kawaguchit (Romeo and the Black Brothers, Fairy Tail Season 3, Billy Inu nan de mo Shōkai) bízták meg.
Mindig élmény, ha az animáció szemet gyönyörködtető, a zene kiemeli a hangulatot, illetve mindehhez egy kerek cselekmény társul. A Plastic Memories esetén ez tökéletesen megvalósul, bár a történet nem teljesen újdonság. Ami alapvetően nem jelentene problémát, ha nem támasztunk elvárásokat egy művel szemben. Jelen esetben viszont már jónéhány hasonló témájú alkotással volt dolgom, így némileg csalódást okozott a kiszámítható végkifejlet. Ennek ellenére a sorozat élvezhető, valóban érzelemdús és ügyesen, puhán közelíti meg a tabutémát, némi vidámsággal megfűszerezve.
Asami Imai: Asayake no Starmine
Értékelésem: 8/10
Forrás, információk: https://en.wikipedia.org/wiki/Plastic_Memories, https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=16377
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Blf39o5diHo
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/plastic-memories-274463.html
Bluray megvásárolható: Plastic Memories Part 1 [Import - Australia]
Smaragd Sárkány