Test, lélek és fém kiméra: GenoCyber
GenoCyber (OAV) (1994)
Az ötrészes OVA gyökerében egy jelenség áll, méghozzá az emberi tudathoz kapcsolódó, úgy nevezett Vajuka képesség, mely gyakorlatilag a psziché többfajta kivetülése. Ez jelentkezhet pszichokinetikus erő, vagy telekinézis formájában is. A lényege, hogy az agyunk többre is képes annál, mintsem az eddig felfogható, megmagyarázható lett volna, azonban egy professzor rájött, hogy a kibernetika segítségével nem csak érzékelhető és mérhető, hanem akár kombinálható is ez az erő, mindehhez csak a GenoCyber nevű készülék szükséges.
A Kuryu csoport csodafegyvere azonban korántsem veszélytelen és nincs eléggé tesztelve ahhoz, hogy biztonsággal alkalmazhassák. A világbéke veszélye természetesen szükségszerűen felülírja az igényt, és amikor egyre több olyan ember bukkan fel, aki különleges képességgel rendelkezik, az erőszakos tevékenységet valamilyen módon kénytelenek lesznek megfékezni. A GenoCyber két legerősebb egysége Eleine és Diane, akik közül az előbbi, fiatalabbik még igencsak instabil és lázadó természetű. Ráadásul Diane örömmel indul el utána, hogy levadássza elszabadult testvérét. Kettejük párharca azonban nem ér ilyen gyors véget, mert időközben a GenoCyber-t megalkotó professzort megtalálják a terroristák.
A szörnyeteg egyszerre Eleine és valami teljesen más, egyszerre halhatatlan és elpusztíthatatlan, tökéletes gyilkológép, valamint szerető és szeretetre vágyó lányka. Emellett ötvözete Diane és testvére szellemének, tudatának és erejének. Ahhoz, hogy megfékezhessék, megtalálhassák és eltörölhessék a föld felszínéről, jóval nagyobb hatalommal bíró lényt kell teremteniük, vagy békén kell hagyniuk, mert lehet, hogy olyan, mint Hulk, és csak akkor alakul át, akkor válik szörnyeteggé, ha fenyegetve érzi magát vagy barátait. A démon gyakorlatilag ártalmatlan egészen addig a pillanatig, míg az életére nem törnek, nem fenyegetik, illetve nem próbálják meg bántani azokat, akiket kedvel és védelmez.
A kilencvenes években járunk, és a testhorror virágkorát éli az animékben is, így túlságosan erős karakterdizájnra (Atsushi Yamagata – Relic Armor Legaciam, Gasaraki, Colorful, Cybernetics Guardian) ne számítsunk, inkább gore elemeket kell keresni a műben. Éppen ezért a művészeti vezetésért sem szükséges Kenji Kamiyamanak (The Hakkenden, Roujin Z) köszönetet mondanunk, nem igazán a szépség és a hátterek kaptak hangsúlyt a GenoCyber-ben. Ami viszont a korszakra jellemző volt, és erősség a nyolcvanas-kilencvenes évek béli animéknél, az a zene, amelyet ezúttal Hiroaki Kagoshima (Genesis Surviver Gaiarth) és Takehito Nakazawa (Bubblegum Crash, Scramble Wars) szereztek.
Annak ellenére, hogy tényleg mérföldkő az animék világában, és a gore jellege letagadhatatlan, sajnos a sztori kicsit megsínylette a látványelemeket. Ennek talán legfőbb oka az lehet, hogy a manga is csak egyetlen kötet élt meg, így nem volt rá lehetőség, hogy kicsit jobban megismerjük a háttér információkat, és inkább misztériumba burkolódzik az eredete. Így ebből a típusból nem fog a kedvenceim közé tartozni, de egyszeri megnézésre mindenképpen csak javasolni tudom a művet.
Értékelésem: 7,5/10
Forrás, információk: https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=149, https://en.wikipedia.org/wiki/Genocyber
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=5HFW-vwcKE0
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/genocyber-83323.html
Bluray megrendelhető: nem
Smaragd Sárkány