A karmikus gyermeki gonoszság: Az ördögi Tánya története
Youjo Senki (2017)
A vallásokkal kapcsolatos sorozatok azért tudnak izgalmasak lenni animeként, mert nincsenek tabuk, ezért a fontosabb problémákat és hiedelmeket tudják górcső alá venni. Angyalokról és ördögökről is mutattam nektek példákat, de akadtak a klasszikus Káin és Ábel sztorira épülő egyéb verziók is, egytől egyig kiváló művek. A Youjo Senki aka. Saga of Tanya the Evil jó ideje felkeltette az érdeklődésemet, de nem csupán a kritikái miatt, hanem az animáció is kimondottan izgalmasnak tűnt, az alapkoncepció meg igazán groteszk az én ízlésemnek is. Az utolsó lökést az ismerkedéshez végül egy kedves barátom adta meg, így egy anime maraton keretében erre is sort keríthettem.
MYTH & ROID: JINGO JUNGLE
Adott egy átlagos irodai munkás, aki csak egy valamiben képes hinni, a pénz hatalmában. Az élet számára kihívások sorozata, amelyben csak az erős marad életben, aki arra érdemtelen, vagy gyenge, mind elbukik és nem érdemelnek könyörületet. Egy napon azonban próbára teszi őt egy hang, amely istennek mondja magát, de főhősünk csupán X entitásként hajlandó őt elfogadni. Az ateista szociális-darwinista szemléletű férfi azonban nem dől be egy ilyen apró trükknek, bár meghökken, mikor a karma kártyát játsszák ki ellene.
Maga a Saga of Tanya the Evil egy zseniálisan eltalált szatíra, melyet sikeresen ötvöztek horror és akciójelenetekkel is. A történelmi utalásokról sem szabad megfeledkeznünk, hiszen bármennyire is képzeletbeli a világ, amelybe cseppenünk, azért a kor rendesen kap hideget-meleget, bár a vezetők már szerencsére nincsenek köztünk. Mivel az egész anime központjában a Német Birodalom áll, így érthető miért is illik bele tökéletesen egy szívtelen, számító kis ribanc lányka, aki kihasználja a jelen sajátosságait, valamint iskolás ismereteit a népek helyzetével, a politikai nézetekkel kapcsolatban. Könnyű belegondolni abba, mekkora előnyt jelent számára, hogy ilyen típusú rálátása van az eseményekre, így nagyjából sejti a szándékokat, de még a taktikákat illetően is beletrafálhat a megfelelő hadi döntésbe.
Azzal, hogy belevittek egy pár csavart a történetbe, és kicsit mágikusabb irányba vitték el az animét, felhívták a figyelmünket az okkultizmus izgalmaira, melyek lehet, hogy foglalkoztatták is a korabeli vezetést, bár ezekre inkább ellenpéldákat tudunk hozni. Mindenesetre az ötlet tökéletesen működik, mert a technika így jóval pusztítóbbnak bizonyul, a Blitzkrieg is végre értelmet nyerhet.
De ezen a ponton nem áll meg a szatíra, hiszen a címszereplőnk, Tanya Degurechaff maga is egyfajta görbe tükör az egész nacionalista mozgalommal szemben, ami akkor Európa egyes részeit jellemezte. Hiszen egy kislányról van szó, aki kora ellenére tökéletesen megtestesíti azt a vezetőt, amire az országnak szüksége van, azokat az eszméket vallja és hangoztatja, mint a 21. századi énje, és ezzel ott igencsak nagy népszerűségre tesz szert. kihasználja a rendszer kiskapuit minden téren, és a kegyetlen, ambiciózus gyermek így egészen magas beosztást tölthet be.
Ami aláhúzza az egész szituáció groteszkségét, hogy a Német Birodalom magas rangú katonái között akadnak többen is, akik kiakadnak a kislány tettein és hozzáállásán, az irányítása alá vont emberei viszont vakon követik őt, hiszen nem csak a szája jár, de példamutató magatartásával győztes csaták sorozatába is vezeti őket.
Az ellenséges seregek, az Antanthatalmak és szövetségeseik szintén hasonló sarkított szemlélettel vannak ábrázolva, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy valóshoz igencsak közeli döntéseket hoznak meg és hadmozdulatokat terveznek, ami csak növeli a paródia ütőerejét.
Pontosan ezért válik egyszerre szórakoztatóvá és szatirikussá a sorozat, így nagyon várom már a filmet, amelyet 2019. február 8-ra harangoztak be. A lezárása ugyanis a szokásos animés jelleget hordozza, egyszerre kerek, de nyitva hagyták a folytatás lehetőségét is egy kellemesen izgalmas cliffhangerrel.
Itt pedig elsősorban azt értem, hogy az animációk kaptak egy különleges perspektívát, mely izgalmas hangulatot kölcsönöz az animének. Emellett megerősíti az X entitás irányában érzett ambivalens állásfoglalást is, hiszen kicsit olyan, mintha az ő szemén keresztül szemlélnék az eseményeket, de ha így állunk hozzá, még kifacsartabb lesz a történet.
Original Soundtrack
Mako Niina: Sensen no Realism
Forrás, információk: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Saga_of_Tanya_the_Evil, https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=18692
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=YW-ov6niSF8
Mafab link: -
Bluray megvásárolható: még nem
Smaragd Sárkány