2025. már 19.

Diktátorok és atombombák – Albert és Charlie

írta: Emerald Dragon
Diktátorok és atombombák – Albert és Charlie

Albert és Charlie

Ha találkozások és elképzelt párbeszédek, akkor a Rózsavölgyi Szalon. Ezúttal két közkedvelt figura barátsága elevenedik meg előttünk a színpadon. Albert Einsteint a huszadik század legnagyobb koponyájának, Charlie Chaplint a legnagyobb rendezőjének tekintik. Kettejük kapcsolata ismert ugyan, de konkrétumokat nem igazán tudunk róla. Az Albert és Charlie Olivier Dutaillis drámájának színpadi változata, Ujj Mészáros Károly (Shirley Valentine, Büszkeség és balítéletCentrál Színház; Apróbetűs szerelemRózsavölgyi Szalon) rendezésében.

Albert (Epres AttilaMezítláb a parkban, Még egy kört mindenkinekBelvárosi Színház; SzívhangVeres1Színház; Kilenc kofferBálint ház) a világtól elvonultan él, megvalósította az amerikai álmot, korának ünnepelt tudósa. Feleségének elvesztése után Helene (Nagy DóraCseresznyéskert, Minden tekintetbenKuglerArt Szalon Galéria) gondoskodik a férfiról, aki nem titkoltam imádja a mozgóképeket. Amikor Charlie (Pál AndrásBolondok tánca, 3tél, Futótűz, A párnaember, 10, Antigoné, OidipuszRadnóti Színház) meglátogatja Einsteint, hatalmas az öröm, bár a Nagyvárosi fények vetítésére igazán nem emlékszik a világhírű koponya. Beszélgetésük ugyan könnyed és barátságos, de mindketten tisztában vannak vele, milyen szörnyűséget is hagytak ott Európában, Leginkább a racionális Albert dühöng a helyzeten, a művész kifejezőeszköze a filmek világa. Azért is jött, hogy konzultáljon legújabb ötletéről, mely hatalmas siker, pimasz szatíra vagy akár bukás is lehet. A megvalósítással kapcsolatban nincsenek egy véleményen, de az idő majd egyikőjüket vagy igazolni, vagy cáfolni fogja.

Einstein és Chaplin, látszólag teljesen különböző személyiségek, mégis mindketten zseniálisnak bizonyultak. A közös pontok száma meglepően sok, ezekből a bevándorló státusz az egyik kiemelt fontosságú a mű szempontjából. Ez nem tűnik túlságosan központi kérdésnek, azonban egyik leglényegesebb aspektusa a darabnak. A két férfi céljai mások voltak, amikor Amerikába emigráltak, de az álmukat mégis megvalósíthatták. A társadalom nem csak a jelenlétüket, de munkásságuk gyümölcsét is ünnepelte. Chaplint a vizuális élmény tette naggyá, bár valószínűleg sokan nem pontosan értették filmjei üzeneteit, mégis hatalmas rajongás vette körbe. Albert esetében egyértelmű, hogy a hírét és eszét tisztelték első sorban, amellett, hogy senki nem értett semmit abból, amit publikált. Az EMC és a nyelvkiötlés viszont védjegyévé vált a legendás tudósnak. A népszerűségben Hollywood és a tudós világ is osztoztak, kiemelten kezelték a két zsenit. Azonban a történelem szempontjából mégsem a megfelelő időben és térben voltak jelen, hiszen a gyanú árnyéka végül mindkettőjükre rávetődött. Amiből menekülni kényszerültek, abba csöppentek bele életük végnapjai felé. A bizalmatlanság és a koncepciós perek bizony a hírhedt kontinenst sem kerülték el.

A sorsuk tehát ebben a három részletben is összefonódhatott, a menekülés, a hírnév és a sárdobálás is osztályrészükül jutott. Bár az idő megszépíti ezeket, de a bánásmód, valljuk be, nem múlik el nyomtalanul. Ilyenkor érkezünk meg ahhoz a súlyos kijelentéshez, hogy a történelem bizony ismétli önmagát, az emberek folyamatosan elfelejtik azokat a hibákat, melyeket korábban elkövetnek és tágra nyílt szemű naivitással fogadnak mindent, ami korábban megtörtént, ahogyan azok folyományait is bosszúsan és igazságtalannak tartva fogadnak. Meglepő módon az impulzív a párosunkból leginkább Albert bizonyul, akit valószínűleg az emberi logikátlanság és hülyeség idegesít legjobban. A zsenik frusztrációja a meg nem értettség, és hogy mások mennyire vakon képesek követni egy-egy egyértelműen fals eszmét, propaganda kultúrát. Charlie fegyvere ezzel szemben a művészet, ő azon a porondon áll az ostrom élére, az eszköztára a mozgásból és a metakommunikációból fakad, végül egy ponton mégis hangosra vált. De mindennek szerepe van, a Diktátor című film nem véletlenül ütött akkorát egykor. Ahogyan az összes megformált figurája, sajnálatos módon örökérvényűnek tekinthető. A témaválasztásai ugyanis pontosan azokra a gyengeségekre mutatnak rá, ami bennünk, emberekben periodikusan előkerül. Társadalomkritika és szatíra rejlik sokszor a bájos és ügyetlen csavargó karaktere mögött, mely fricskázza a vezetőket, de nem kíméli az átlagpolgárt sem.

A második témakörünk pontosan ennek a filmnek a megvalósítása, mellyel kapcsolatban számtalan kérdőjel merült fel Chaplin fejében. Erről azonban mi csak azért tudunk, mert a háború befejeztével Charlie bevallotta, nem rendezte volna meg, ha a borzalmakról tudomása lett volna. Az álláspontok ellenére sajnos ebben nem adhatunk neki igazat, a Diktátor ismét aktuális a világpolitika porondján, legyen szó bármely szélsőséges nézeteket valló, propagandával operáló, hazugságokra épülő állam vezetéséről. Végtelenül szomorú, de ezért van leginkább szükség a mester munkásságára, hogy emlékeztessen bennünket, mindez már megtörtént egyszer, ezért elkerülhető lett volna. A párhuzam ezen a helyen folytatódik a két karakter között. Maga a film egyfajta atombombaként csapódott egykor a társadalomba, megosztva a nézeteket, ha nem is lokálisan, de globálisan tekintve. Einstein elmélete és tanulmányai, vitái és nézetei, gondolatai is elősegítették, sürgették a valós fegyver megalkotását, melyért az élete vége felé közeledve egyre inkább mélységes felelősséget érzett. A szándék mindkettőjükben más volt, a jelen hirtelenségben eltorzította az eszmét, melyben hittek, a világ pedig vegyes érzelmekkel, ítéletekkel reagált rájuk.

Az Albert és Charlie valahol érinti a felelősség kérdését is, bár sokkal óvatosabban nyúl a témához, inkább a lelkiismeret oldaláról közelíti meg. A mai világban bizonyos kritikai felhang egyes népcsoportokkal szemben már nem volna megengedett, illetve következményekkel járna. A politically correct eszmék hálójában rengeteg témát képtelenség volna akár vászonra, akár tudományos értekezés formájában rögzíteni. Ezzel a szemlélettel természetesen nem az a probléma, hogy érzékenyít, hanem a visszaélés és a gúzsbakötés lehetőségét idézi elénk. A hidegháború idején a propagandák igyekeztek megvédeni a népet a beszivárgó ügynököktől, melyek fals és veszélyes gondolatokat ültettek el a nemezetek szívében. A paranoia számtalan áldozatot követelt, de sokkal inkább a jogszabályi- és szervezeti hátteret megalkotókról szólt, mintsem a valós veszélyről. Ugyanígy egy egyensúly átbillentése kellemetlen eredményt hozhat, a bélyegzés vagy esetleges dehumanizálás politikai célú és szintű alkalmazása során.

A kommunikáció néha kettős és ennek veszélyeit a használó sem feltétlenül méri fel, mert a hangulatkeltés és a szavazók elérése érdekében nyúl hozzá, nem tekint a jövőbe vagy a múltba annak pusztító voltát nem ismeri fel. Az ideológiák két zseniális koponya dialógusában csapnak össze, finoman és a szükségszerűség nevében is. A morális felvetés természetszerűleg nyitott marad és a nézőközönség maga döntheti el, felelősségre vonást vagy dicséretet érdemel, aki állást foglal vagy a művészet, tudomány eszközeivel közelíti meg ezeket. A humor segít és könnyebbé tudja tenni a szörnyűségek elfogadását és feldolgozását, kivéve, ha tiltjuk annak megjelenítését és tabusítjuk a témáit. A tudósok felfedezése és a technikai vívmányok alkalmazása pedig örök dilemmának tűnik, pedig a fegyver és az ember találkozása nem determinálja a gyilkosságot.

Színház: Rózsavölgyi Szalon Art & Café
Link: https://szalon.rozsavolgyi.hu/hu/eloadasok.html?eloadas_id=14529
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=4RwCjyZ_K4E
Előadás: 2025.03.15.
Darab hossza: 80 perc szünet nélkül
Port.hu link: https://port.hu/adatlap/szindarab/gyerekprogram/albert-es-charlie/directing-49037

Fotókredit: Rózsavölgyi Szalon – Molnár Miklós

Értékelés: 8,5/10

Smaragd Sárkány

Szólj hozzá

politika színház háború dráma felelősségtudat Epres Attila Nagy Dóra Rózsavölgyi Szalon Pál András Ujj Mészáros Károly Olivier Dutaillis