Padlóra küld minden idők legjobb sci-fi animéjének folytatása
Steins;Gate 0 (2018)
Kanako Ito: Fatima
Ahhoz, hogy ne kavarodjunk össze, vissza kell térnünk az eredeti sorozat huszonharmadik részéhez, és el kell dobnunk a végsőt. Helyette a béta-vonalra szükséges átlépnünk, egy alternatív epizódhoz, melyből aztán a Steins;Gate 0 elstartolhat. Így némileg megváltozik a végkimenetel és ez az új évad hangulatára is rányomja a bélyegét, sokkal melankolikusabbá varázsolva azt.
Miután Rintaro Okabe hiábavaló erőfeszítéseket tett Mayuri megmentésére, egyetlen megoldást talált, hogy a lány életben maradhasson, de elég durva árat kellett fizetnie érte, hiszen szerelme, Kurisu eredeti végzete így elkerülhetetlenné vált.
A nemes cél érdekében mindenkinek át kell értékelnie az álláspontját és a lehetséges kimeneteleket, nem szabad forró fejjel a falnak rohanniuk, bármennyire is egyértelmű számukra a döntés, vagy éppen sürgeti őket a határidő. A kényszerítés és az eltitkolt kísérletek már a múltban megmutatták, mekkora veszélyt is hordoznak, de Rintaro Okabe sem kerülheti el, hogy szembenézzen a múltjával és a jövőjével, hiába odázta ezt hónapokon át.
Az első évad fő üzeneteként az időutazás veszélyeit, a változtatások árait neveztem meg, azaz általánosságban a felelősségvállalás kérdéskörét. A japán filozófiában is gyakori problémafelvetés ez, így nem csodálkozunk rajta, hogy a legutóbbi végkövetkeztetést ismét előveszik nekünk. Ahogyan már többször is említettem, az animék sosem foglalnak állást egy feldobott kérdésben, sokkal inkább szélsőséges válaszlehetőségeket mutatnak be nekünk egy adott szituációra adott reakciók következményeiről. Ezúttal tovább feszegetik az idegeinket, hiszen egy véglegesnek tűnő döntés utózöngéit veszik górcső alá, a fő karakterünk elméjébe merülve, előhorgászva onnan a belső konfliktusok tömkelegét, de a valós érzelmeket egy másik szereplővel mondatják ki, hiába van minden Okabe arcára írva.
Mivel egy alternatív időszálon járunk, így a párhuzamokra érdemes odafigyelni, ahogyan arra is, milyen lehetőségeket vázolt fel az előzmény, és ezzel szemben hova jutottunk el az aktuális jelenben. Ez az aspektus ugyanis különleges színezetet kölcsönöz az alapvetően elméleti fizikai kérdést – időutazás – központba helyező science fiction-nek. Azaz filozófiai szintre emeli a párhuzamos valóságok lehetőségét, és elgondolkodtat bennünket arról, hogyan is kellene ezeket kezelnünk.
Mert minden egyes karakter felfogása más és más erről, attól függően, hogy milyen élményük kötődik hozzá. A végtelen ciklust ennél sokkal keményebben ábrázolták a Doctor Strange esetében – aki esetleg nem olvasta a filmről szóló kritikámat, most megteheti. Bár akkor nem spoilereztem el, itt már le merem írni, mekkora hatalom is az idő felett uralkodni. Mert egy halhatatlan lény számára semmi sem frusztrálóbb annál, ha egy olyan hurokba kerül, melyből képtelen kitörni.
Hiszen a végtelen lehetőségek száma pontosan ilyen kicsi sebességgel és valószínűséggel csökken, márpedig a kiút végül teljességgel kilátástalan, a remény megsemmisül és az elme megőrül, onnantól pedig bezáródnak a kapuk. Ezt a frusztrációt érdemes kiemelni Okabe esetében is, bár csupán utalást kaptunk rá a Steins;Gate során, hogy hányszor is próbálkozott, de másként nézünk a döntéseire, ha azt élesebben láttatják velünk. Ám ezt semmiképpen sem rónám fel hibaként bármelyik anime részére is, hiszen kétséget kizáróan együtt tudunk érezni a férfival és a lelkében keletkezett űrrel.
Mert ez bizony magában hordozza annak a lehetőségét, hogy bizonyos szituációk újra és újra felbukkanhatnak előttünk, és nem szabadulhatunk meg egy-egy döntésünk elkerülésétől. Amíg nem oldjuk meg a problémáinkat, nem varrjuk el az utolsó szálakat, addig bármikor felbukkanhatnak azok, válaszok elé állítva, vagy vádlón ránk meredve, akár a saját tudattalanunkból is. Ez pedig igencsak ijesztő lehetőség, ugyanakkor könnyedén belátható, hogy igaz, így valós veszély is.
Azzal, hogy ezúttal a drámaiságot növelték és komorabbá vált a hangulat, kicsit erre is felhívták a figyelmünket; a felnőtt lét velejárója, hogy elfogadjuk a valóságot, akkor is, ha az ijesztő vagy ellentétes az általunk idealizált világképpel.
Kanako Ito: Amadeus
Ahogyan már felvezettem, a Steins;Gate 0 az előzménykehez képest kevésbé felszabadult, sokkal elégikusabb és drámaibb, mondhatni érettebb, hiszen súlyosabb témákat boncolgat, mint a Steins;Gate. Mindezt azonban sikerült úgy megvalósítaniuk az alkotóknak, hogy nem szenvedett csorbát az a bájos alaphangulat, amely korábban belengte a karaktereket. Egy-két szereplőnél még jellemfejlődést is tetten érhetünk, ha odafigyelünk a reakcióikra, valamint viselkedésükre.
A mű alaphangulatához szorosan illeszkedik a zenei aláfestés (Moe Hyūga – I've Always Liked You, The Moment You Fall in Love; Nobuaki Nobusawa, Takeshi Abo – Steins;Gate, Chaos;Child), illetve az intro és a vége főcím dala is, így attól senkinek sem kell tartania, hogy gagyibb megoldásokat alkalmaztak volna, nem spóroltak ezen a területen sem, az audiovizuális élmény ezúttal is tökéletesnek mondható, ahogyan a Steins;Gate esetében is. A visszatérő motívumokat lépten-nyomon tetten érhetjük, nagyon lényeges az időpontok megjelenítése, hiszen azokból következtetni tudunk az események láncolatára is.
Zwei: Last Game
A Steins;Gate 0 szerencsésen elkerüli azt, hogy ilyen hibákba essen, amellett, hogy mer változtatni a Steins;Gate-hez képest, megőrzi a lényeges elemeket, illetve az alternatív valóságokra ügyes magyarázatokkal szolgál. Tény, hogy sokkal nagyobb a zavar, nehezebben áll össze a kép, és ez egy többször nézős sorozat, de erre sem mondanám azt, hogy probléma, sokkal inkább válik az anime erősségévé, hiszen arra ösztönöz, hogy a puzzle darabkáit összebányásszuk az epizódok közül. Érdemes utólag végig gondolni, hogy melyik esemény mikor zajlik, és ez milyen hatásnak köszönhető, illetve mit eredményez. Tehát bátran vágjunk bele, ha nem csupán felhőtlen kikapcsolódásra vágyunk, hanem az agytekervényeinket is meg akarjuk tornáztatni.
Remélem a végkövetkeztetés is mindenkinek tetszeni fog: El Psycho Kangaroo!
Értékelésem: 10/10
Forrás, információk: https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=20446, https://en.wikipedia.org/wiki/Steins;Gate_0_(TV_series)
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=DIfK--ahWAs
Bluray elérhető: hamarosan
Smaragd Sárkány