2020. máj 22.

A szamuráj útja - Akito, the Exiled

írta: Emerald Dragon
A szamuráj útja - Akito, the Exiled

Code Geass: Akito, the Exiled (2012)

tumblr_msuifqrjdl1qj5jqso1_500.gifA Code Geass sikere egyértelmű volt számomra, azonban a Nunnally in Wonderland inkább egy szórakoztató történetnek bizonyult, mintsem valós mellékszálnak. Ennek ellenére úgy döntöttem, teszek egy próbát a másik, ötrészes OVA-val, a Code Geass: Akito, the Exiled-dal. A Sunrise Studio Kazuki Akane rendezőt bízta meg a feladat elvégzésével, akit az Escaflowne mozifilmje és sorozata tette ismertté. 54b53a21f076974dc37f6c5ce64f7819.jpgBár az alkotógárda túlnyomó része megmaradt, a CLAMP is közreműködött az elkészítésben, de a művészeti vezetői székbe Takeshi Satou (Fate/Grand Order: First Order, Kite Liberator, Noein - to your other self) került, a zenét pedig ezúttal Ichiko Hashimoto (RahXephon) szerezte. Ez azért némileg determinálta az anime fogadtatását.

Maaya Sakamoto: More Than Words

d34ffcf9a4f48cb2fc551ad95c3fe66bfc33a36f_hq.gifEzúttal a szentpétervári frontvonalat ismerhetjük meg, ahol az Euro Universe próbál megküzdeni Britannia előre nyomulásával. Layla Malkal, egykori brit arisztokrata leszármazott a E.U. oldalára állva próbálja kamatoztatni befolyását és rátermettségét. A Wyvern névre keresztelt japán osztag vezetése volna első komoly megmérettetése, de felettesei úgy döntenek, inkább öngyilkos küldetésre változtatják amúgy remekbe szabott taktikai tervét. Kis híján a teljes csoport felmorzsolódik, azonban az Alexanderek egyik vezérlőke, Akito Hyuuga átveszi a kezdeményezést és csodával határos módon végez az ellenséggel.

Egy normális világban az efféle harci sikereknek örülnének is, de ez egy deformált társadalom, minden téren deviánsnak tekinthető. Ezért Layla úgy dönt, lovagjává teszi meg a zseniális Akitot, aki nem csak megvédi őt a belső intrikáktól, de a legkiválóbb harcosává is válhat. Mivel a japán srác taktikai érzéke ugyancsak kiemelkedő, nem lep meg bennünket, hogy egy Geass-hez is hozzájut. Azonban Britannia Birodalmának haderejét ugyancsak egy japán származású férfi veszi át, Shin Hyuuga pedig nem más, mint Akito testvére.

source_17.gifA Code Geass: Akito, the Exiled nagyjából a sorozat közepe tájékán játszódik, amikor Zero még a hatalom megszerzésén és a szövetségek keresésén ügyködik. Ezért ő és CC is meglátogatják ezt a frontvonalat, ahol még egészen más arcát mutatja az ifjú sakkjátékos. Emiatt kissé kuszává válik a történet vonalvezetése, így talán erről az aspektusról jobb talán meg is feledkezni. Sokkal inkább arra kell figyelnünk, miféle hasonlóságot fedezünk fel a két helyszín, a két főszereplő és a Geass-ek funkciójában.

Ahogyan ez hamar kiderül, ezúttal is egy testvérviszály veszi kezdetét, bár a Code Geass: Akito, the Exiled esetében ez az első pillanattól nyilvánvaló, és valós származás köti össze Akito és Shin karakterét. A sorsuk azonban másként alakult, így más döntéseket hoztak, míg Akito fegyelmezetten kivár, addig Shin iszonyatosan türelmetlennek mutatkozik. Ám a két testvér rengeteg olyan jegyet hordoz magában, amely megmutatja, nem is olyan nagy ez különbség, illetve a végkifejlett is meglehetősen determinált.

code_geass_akito_08.pngAkárcsak Zero, Akito is elnyeri az egyik Geass erejét, ez pedig lehetővé teszi számára, hogy megvalósítsa Layla tervét, illetve ellen tudjanak állni Britanniának. Talán ez az a pont, ahol igazán különbséget mutat a két karakter, hiszen a japán srác inkább Suzakura hajaz viselkedésében, mintsem a lángelme sakkozóra. De pontosan ezért veti el annak lehetőségét, hogy hadvezér lehessen, hiszen a magány és az árulás nem tartozik a kedvencei közé. Az áldozatokért sem kimondottan rajong, sokkal merevebb, mint Zero.

Furán hangozhat, hogy bírálattal érem őt ezen a ponton, azonban ez a lényeges különbség, ami miatt a Code Geass: Akito, the Exiled hangulata is bosszúszomjasabb, pörgősebb, akció dúsabb. A sakkfigurák pakolgatása helyett ugyanis inkább erőből és ösztönből haladnak előre a csatamezőn, de ennek hátterét Akito Geass-e is megmagyarázza. Mérhetetlen vérszomja teszi lehetővé számára, hogy győztesen kerüljön a leginkább szorongató helyzetből is.

Maaya Sakamoto: Arco

activepowerlessbasilisk-size_restricted.gifRengeteg párhuzamot fedezhetünk fel a Code Geass eredeti sorozatával és karaktereivel, ez pedig némileg unalmassá varázsolna az egész OVA-t. Azonban számtalan izgalmas eltérés is akad, amiért elvész az ismétlések keltette nosztalgia érzetünk. A történet és az alternatív frontvonal, az új szereplők és a Knightmare-ek megjelenése ugyan csak a pozitív irányba húzzák el a mérleget, az alkotók pedig garantálhatták volna a mű sikerét is.

De mindig akad valami, ami lehúz ebből az értékből, jelen esetben a kiugró CG mechákban csalódtam alaposan. Míg a sorozat esetében szépen megtervezték és megrajzolták ezeket, itt egy nagyon eltérő technikát választottak a megelevenítésre. A számítógép animáció nem simul bele a háttérbe, nagyon zavaró, hogy sem a színek, sem a tónusok nem képesek elfeledtetni velünk, mit is látunk.

Értékelésem: 6/10

Forrás, információk: https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=13450
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=7hGPia1E6pg
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/code-geass-boukoku-no-akito-1-yokuryuu-wa-maiorita-116215.html
Bluray megvásárolható: épp nem

Smaragd Sárkány

Szólj hozzá

barátság akció anime társadalomkritika thriller dráma természetfeletti mecha science-fiction Sunrise Studio