Az Idő Urai örökérvényű animáció!
Az Idő Urai (1982)
1982-ben született egy rajzfilm, amely sokunk gondolkodását megváltoztatta. Van, aki szerette, van, aki gyűlölte, sokan nem értették, hogy mire is akar kilyukadni, sőt, akad olyan is, aki logikátlannak, erőltetettnek tartja a befejezését. Azonban semmiképpen sem lehet megfeledkezni róla. Nem csak azért, mert Az Idő Urai (Les maîtres du temps) egy francia-magyar koprodukcióban született animációs film, hanem mert Jean Giraud, ismertebb nevén Moebius látványtervei alapján készült el. Neki köszönhetjük többek között a Nyolcadik utas: a Halált, valamint a Tron, avagy a számítógép lázadását, illetve Az ötödik elem vizuális megvalósításán is ő dolgozott.
A történet nem tűnik túl bonyolultnak: adott egy Piel nevű kisfiú, aki édesapjával, Claud-dal lezuhan a Perdide bolygóra. A gyermek, szülője elvesztése után arra kényszerül, hogy egyedül vágjon neki a furcsa dzsungelnek. Egyetlen társa egy adóvevő, akit Claud Mikinek nevezett el, hogy Piel bátran beszélhessen hozzá, ha mégis bajba kerülne. A vonal túloldalán pedig Claud legjobb barátja, Jaffar tartózkodik, valahol távol a világűrben.
Ő pedig azonnal a fiú segítségére siet, de érthetően nincs könnyű dolga. Egyrészt, mert meg kell változtatnia útvonalát, másrészt valahogyan távol kell tartania, meg kell védenie Pielt a bolygón rá leselkedő veszélyektől úgy, hogy csupán fültanúja az eseményeknek. Hogy a helyzet tovább bonyolódjon, az űrhajó utasa, Matton herceg nem örül annak, hogy megváltozik az úticél, így megpróbál keresztbe tenni a társaságnak.
Ennél többet azonban nem is szeretnék elárulni a történetről, mert a hangsúly minden esetben az út jellegén és a párbeszédeken van. René Laloux (A vad bolygó, Gandahar) rendezését ugyan sokan kritizálták, egyesek inkoherensnek tartják a cselekményvezetését, de szerintem egy igen kiváló sci-fit tudhat magáénak. Stefan Wul A Perdide bolygó árvája című 1958-as művéből készült el Az Idő Urai, Moebius és a Pannónia Filmstúdió együttműködésének hála.
Véleményem szerint nem csak a magyar rajzfilmek egyik gyöngyszeme jött létre az alkotóknak köszönhetően, hanem egy frappáns, ugyanakkor kissé egyszerű történetbe ágyazott társadalomkritikával átitatott science fiction is. Persze minden mondandót nem csak meglelni érdemes, hanem felismerni és helyén kezelni is.
Az animációs film több izgalmas témával is foglalkozik, amellett, hogy szórakoztat. Az egyik a kapzsiság, mely minden szükségletet és a túlélést is felülírja. Ha valaki mindent akar, gyakran kikapcsol a józan ítélőképessége, képes öngyilkosságig hajszolnia magát vagy társait a jutalom reményében. Ezzel párhuzamosan jelenik meg az önfeláldozás, ami ennek szöges ellentéte. Mindezek azonban együttesen kapcsolódnak egy izgalmas kérdéskörhöz, melyről a Psycho-Pass is értekezik. A kollektív tudat ugyanis a science fiction-ök közkedvelt felvetései közé tartoznak.
Nyilván több aspektusból is körbejárható a fogalom, így az asszimiláció szemszögéből is. Hiszen a cél minden esetben az, hogy a társadalom minden ismeretnek birtokában legyen és annak alapján dönthessen. Az erő mögött azonban ott bujkál a gyöngeség is, mert az egyformaság, a titkok nélkülözése sérülékennyé teszi a csoportot.
A másik izgalmas rész, hogy a történet szempontjából legfontosabb bolygón az eredeti könyvben teljesen más eseményt írnak le, ezért az arctalanokkal való találkozás nem is létezett addig, amíg René Laloux egy újabb értelmezést, kitérőt hozzá nem tett a film rendezése során.
A harmadik érdekesség, illetve változtatás, hogy – miként a Micimackóban az Ürge – Jad és Yula (Maros Zoltán, figuratervező – de nem szeretnék megfeledkezni a magyar animációs rendezőről, Hernádi Tiborról sem), a két kis gnóm narrátor, nem is szerepelnek a könyvben. Ez a módosítás azért érdekes, mert rengeteg mindenre ők világítanak rá, illetve sok kérdésre a két kis telepata adja meg a választ.
A magyar szinkron is igencsak legendás képviselőket adott ehhez a fantasztikus műhöz. Sztankay István mellett Kállai Ferenc, Boros Zoltán, Halász Judit, Tahi Tóth László, Haumann Péter, Körmendi János, Szabó Gyula, Kézdy György, Végvári Tamás és Kern András is hangukat kölcsönözték a szereplőknek.
Szerintem Az Idő Urait legalább kétféleképpen lehet szemlélni. Ha abból az irányból közelítjük meg, hogy mesefilm, akkor valóban mondhatjuk rá, hogy kissé inkoherens és talán túlságosan egyszerűnek tűnik az eseménysorozat is, bár ez a kettő elég ellentmondásosan hangozhat még azok számára is, akik nem néznek a mélyebb értelmezés felé. A másik megközelítés, hogy egy sci-firől van szó, amely rejtett társadalomkritikákat fogalmaz meg azokkal szemben is, akiknek ez nem jön le belőle. Ezért én érdekességként mindenképpen csak ajánlani tudom. Viszont annyit hozzátennék, hogy az élvezeti értékhez bizony gondolkodni is kell, nem csak a csodálatos látványban gyönyörködni.
Értékelésem: 10/10
Forrás, információk: http://www.imdb.com/title/tt0084315/, https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_id%C5%91_urai
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=cOp8ox-KFkQ
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/az-ido-urai-30202.html
Bluray megvásárolható: sajnos nem
Smaragd Sárkány