A magányos szívek dalokkal szólítják párjukat
The Anthem of the Heart (2015)
Néha előfordul, hogy vakon ugrom bele egy-egy kiadvány megrendelésébe, mert érdekel a film, vagy sorozat, esetleg nagyon jó kritikát kapott. Ilyenkor viszonylag ritka, hogy csalódnék a kapásban, így nem sokáig haboztam, amikor a The Anthem of the Heart gyönyörű Bluray-ére rábukkantam, és előbb behozattam, minthogy megnéztem volna a művet. Az anime elvileg igazi romantikus dráma, mely elsősorban felnőtteknek szól, ezért eljött az ideje, hogy elővegyem nektek és megosszam az első találkozásomat vele.
nogizaka46 - ima hanashitai dareka ga iru
Jun egy álmodozó, szószátyár kislány. Arról fantáziál, hogy egy nap majd a hegy tetején lévő kastélyba megy, ahová egy herceg viszi el a fehér lován. Ezért gyakran elsétál arra, miközben ábrándozik, milyen lehet a varázslatos épület legbelül. Egyik ilyen alkalommal neszre lesz figyelmes, és félrehúzódik, nehogy meglássák. A kastély kapuján egy kocsi hajt ki, melyben felismeri apukáját, és ráébred, hogy ő bizony egy királykisasszony és az anyukája bizonyára egy igazi jóságos boszorkány.
A lepcsesszájú kislány persze semmit sem ért, hogy miért haragszik a mami, és miért kell kiköltöznie apukájának a házból, bár valószínűnek tartja, hogy a királyi udvarban fog élni ezután. Azt sem nagyon fogja fel, miért mondja neki a kedves szülője, hogy mindennek ő és a nagy szája az oka, hiszen ő csak egyszerűen élvezi ezt a csodálatos világot és várja a hercegét a fehér lován, pláne, hogy ő is igazi hercegnő. Keserves sírására azonban csak egy kalapos tojás jelenik meg, aki azt állítja magáról, hogy szintén királyi sarj, csak álcázza magát.
De ő sem igazán nyugtatja meg a kislányt, mert csak megerősíti benne, amit mindenki állít róla, hogy be nem áll a szája és össze-vissza hablatyol, ha kell, ha nem. Így, ha nem szeretné, hogy pocsék élete legyen, és mindenki utálja, fel kell hagynia a pletykálással, és ideje volna megtanulnia befogni a kicsi száját. Ezért egy különleges igét használva lepecsételi Jun ajkait, hogy az többé ne is tudjon megszólalni.
Ezzel szemben Takumi úgy tűnik, hogy a veséjébe lát, azaz érzi, hogy mire vágyik igazán, ez pedig erősen felkavarja a kislányt. Úgy dönt, hogy beszél a srácnak a múltjáról, az átokról, mely arra kényszeríti, hogy csak ritkán nyissa ki a száját, illetve lehetőleg sohasem. Ennek mondjuk a legfőbb oka, hogy igazi fizikai fájdalmat érez, ha beszélni kezd, iszonyatos gyomorgörcse lesz tőle. Takumi pedig felveti neki, hogy hátha könnyebb volna úgy kommunikálnia, ha énekel, hiszen az nem is igazi beszéd, hanem a lélek dallamos hangja. Hazaérve ki is próbálja, és csodálkozóba esik, mert nem fáj úgy a hasa, mint amikor normálisan próbál szót kiejteni a száján. Ezért egy teljesen őrült ötlet jut eszébe… mi volna, ha mégiscsak szerepelne egy musical-ben, hátha az majd segít túllépnie a múltján?
Legalább két személyen múlik, hogy mi történik benne, hogyan alakul a közös jövő, ha nem figyelnek kellőképpen a másikra, akkor az egyikőjük elbóklászhat, vagy éppen más karjaiban keres majd megértést. Aki biztonságban érzi magát a kapcsolaton belül, aki boldog, elégedett, megkap mindent a másik féltől, az nem fog elmászkálni új kalandok felé. A fordulópont esetén pedig sohasem az a fontos, hogy ki miatt alakultak így a dolgok, hanem az, hogy mit kezdenek egymással a jövőben. A múlt ugyanis megtörtént, megváltoztatni nem lehet, ahogyan a kimondott szavak sem vonhatóak vissza, mert a fülek meghallották azokat és az agy, illetve a szív és a lélek bevésték emlékezetükbe őket.
A másik témakör, melyet érintünk, nemes egyszerűséggel empátiának is hívható, bár én annyiban pontosítanám a dolgot, hogy a megfigyelő-, beleérző képesség. Azok a szívek, melyek azonos dallamokat játszanak, vagy éppen kánont énekelnek, nagyon közel állnak egymáshoz, akkor is, ha csupán baráti a viszony. Valószínűleg mindenki találkozott már olyan személlyel, akivel félszavakból is megértették egymást, vagy befejezték a másik gondolatát.
Az ilyen kapcsolatok igazi kincsnek számítanak, mert valójában eléggé ritkák, ugyanakkor meghatározóak és fontosak. Azonban sohasem szabad arról megfeledkeznünk, hogy nem vagyunk teljesen egyformák, és bár ezek a barátok igazán kulcsszerepet tölthetnek be az életünkben, de meg kell tanulnunk a helyén kezelni őket. Kicsit ezt is körüljárja az anime azzal, hogy a szereplők komplex és fejlődő viszonyait bemutatja az események során. Ezért nem lesz mindig egyértelmű a néző számára sem, hát még a karakterek szemszögéből, hogy milyen érzelmek vagy hátsó szándékok vezérlik őket egymással szemben.
Emellett azért természetesen a kegyes hazugságoknak is funkciója van, amelyről sokszor bizony megfeledkezünk. Itt nem a füllentéseket értem, vagy a nagyotmondásokat, hanem azt, amikor azért mondunk valakinek valamit, mert nem szeretnénk megbántani. Fontos kiemelni, hogy ez barátok között teljesen máshogy kell, hogy működjön, és ezért másként viszonyulunk egy idegen beszólásaihoz, mint egy hozzánk közel álló nyers őszinteségéhez. Nem feledkezem meg arról sem, hogy van, akit az idegenek szavai is képesek megsebezni, de ennek oka csupán az, hogy az illető szánt szándékkal akar nekünk ártani, melynek célja az is lehet, hogy a feszültséget valaki olyanon vezesse le, akit nem ismer, nem pedig a családján vagy éppen szerettein.
Tatsuyuki Nagai (Waiting in the Summer, Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans, anohana: The Flower We Saw That Day) animéje a 2015-ös év egyik legkiemelkedőbb drámái közé tartozik, és ezzel kedvet is csinált nekem ahhoz, hogy megismerkedjem a munkásságának többi darabjával is. Chouheiwa Busters (anohana: The Flower We Saw That Day) ötletéből lenyűgözően érzelemgazdag és tanulságos filmet varázsolt Masayoshi Tanaka (anohana: The Flower We Saw That Day, High School of the Dead, Toradora!, Waiting in the Summer, your name.) karakterdizájnja, Takashi Nakamura (Otogi Zoshi, Fairy Tail the Movie, Akira) művészeti vezetése, és Mito (She and Her Cat -Everything Flows-, Momokuri, Flip Flappers) muzsikájának köszönhetően elvarázsolt és magával ragadott bennünket a The Anthem of the Heart.
Nagyon remélem, hogy kedvet csináltam nektek ehhez a bájosan drámai animéhez. Kihagyhatatlan alkotásnak tartom, és szerencsére nem Hollywood-i ennek a befejezése sem. Gyönyörűen kapcsolódnak egymáshoz a mesei elemek a valóságos problémákkal, és a zene kifejező képességén keresztül egy kerek, érhető, de nem szájbarágós történettel ajándékoztak meg bennünket az alkotók. A síkok keveredésének köszönhetően olyan műveket juttatott eszembe a The Anthem of the Heart, mint a Ghibli Studio The Cat Returns-e, Makoto Shinkai your name.-je és Satoshi Kon munkássága.
Értékelésem: 10/10
Forrás, információk: https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=16728
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=sR00hgnKz1w
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/the-anthem-of-the-heart-kokoro-ga-sakebitagatterunda-284319.html
Bluray megvásárolható: Anthem of the Heart - Collector's Edition [Dual Format] [Blu-ray]
Smaragd Sárkány